AÇLIK OYUNLARI İNCELEME - Kobaytensar TR

Öne Çıkan Yayın

Atatürk Heykelini Korudular

» » AÇLIK OYUNLARI İNCELEMEAçlık Oyunları Suzanne Collins'in aynı adlı romanından uyarlanan Gary Ross'un yönettiği bilimkurgu, aksiyon, dram tarzındaki film. Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson'nın yer aldığı film, 23 Mart 2012'de gösterime girmiştir. Bu filmin tanıtım filmi sinemalarda gösterilmeye başladığında denk gelmiştim Oyuncuların yüz iafedelerini görür görmez romanlar gözümde canlanmıştı. Çok iyi bir okur olarak söyleyebilirim ki, en iyi senoryolaşmış çok az sayıdaki filmlerden biri. Film size kitabı bire bir aktarıyor


Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içinde Panem ulusu yaşamaktadır. Capitol'ün etrafında bir hat boyunca sıralanmış 12 bölge bulunmaktadır. Capitol yönetimi şiddetli ve acımasızdır. Bölgeler, her yıl yapılan Açlık Oyunları'na katılmak zorundadır. Her bölge yarışma için yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık Oyunları televizyondan canlı olarak yayınlanan ve ölümüne bir kavgadır.

16 yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve kendinden daha küçük kız kardeşi ile yaşamaktadır. Oyunlarda kız kardeşinin yerine gönüllü olarak Açlık Oyunları'na katılır. Kız kardeşi için hayatta kalma mücadelesi verecektir. Ancak bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneği olacaktır.

Film tarzına bilim kurgu demek pek manalı gelmedi bana. Sonuçta 21. Yüzyılın başında hepimiz televizyon ekranlarında bombalanan şehirleri naklen izliyoruz. Panem şiddetin, öfkenin, kapitalizmin başkenti. 12 mıntıkanın tamamı aslında 13 idi (13 mıntıka isyan çıkarıp başkaldırdığı için yokedilmiş) başkentteki azınlık mutlu mesut yaşasın diye hunharca çalışıyor.

 Ürettikleri herşeye başkent el koyuyor halk yarı aç yarı tok yaşamaya çalışıyor.  Açlık oyunları dedikleri yarış ise aslında başkentin mıntıkaları kontrol altında tutmak adına düzenledikleri cezalandırmadan ibaret. Mıntıklardan biri isyan çıkardığı için cezalandırılıyorsunuz demiyor, evlatlarınız başkentin bekası için savaşıp ölme onuruna erişiyor mutlu olmalısınız diye alaya alıyorlar. Gerçekten ibretlik bir roman serisi filmi de o derece güzel. 

Kitapseverlere güzel bir haber daha verelim. Suzanne Collins Haziran 2020 de yazdığı son romanı ile bizi Panem’in ilk yıllarına götürüyor. Kuşların ve Yılanların Şarkısı isimli kitabı okuduğumda izlenimlerimi sizinle paylaşacağım.

«
Previous
Sonraki Kayıt
»
Next
Önceki Kayıt

Popüler Yayınlar

Follow by Email

Popüler Yayınlar

Follow by Email