GALATA KULESİ EFSANESİ - Kobaytensar TR

Öne Çıkan Yayın

Atatürk Heykelini Korudular

» » GALATA KULESİ EFSANESİ

Galata Kulesi, Bizans İstanbulundan beri şehrin panoramasına dahil olan, kentin muhteşem silüetine damgasına vuran bir eser. Tarihi İstanbul kadar eski, adına pek çok rivayetler bulunan Galata... Geçen her martıyı, gemiyi, insanı selamlayan Galata Kulesi, yüzyıllardır şehre sessiz hakimiyetini sürdürüyor. Peki bu kule neden burada?


Az önce de belirttiğimiz gibi 528 yılından beri İstanbul'a eşlik eden Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında fener kulesi olarak inşa ettirilmiş. ... Kulenin adını da İsa Kulesi denmiş. 'Galata' isminin kaynağı konusunda pek çok rivayet bulunuyor. Kimileri sadece 'isim benzerliği' dese de, Galatlar Kavmi'nde yaşayanların isminin bu topraklara verildiği anlatılır. Başka bir rivayete göre Bizans'ta, bölgede sütçülükle uğraşıldığı için, 'süt üretimi' anlamına gelen 'Galesu' da denirmiş. Bölgenin biraz ilerisinin adının Sütlüce oluşu, bu olayın tesadüf olmadığını düşündürüyor. Diğer bir rivayet ise, Boğaziçi'ni geçerek Pera'ya varan Galyalılar kavminden dolayı Galata dendiği yönünde...

 Galata Kulesi'ne dair pek çok rivayet anlatılır. Bir rivayete göre M.S. 44-491 arasında İmparator Zenon tarafından fener ve gözetleme kulesi olarak; bir başka rivayete göre ise, savunma amacıyla MS 500'lerde inşa edildi. 1315 yılındaki büyük yangından sonra, imar faaliyetlerinden kule de nasibini aldı ve İsa Kulesi adıyla adeta yeniden inşa edildi. Ve yasağa rağmen surların etrafına hendekler kazdı Cenovalılar 


17'nci yüzyılda ise yangınları halka duyurmak ve gece yarısını belirtmek için 'kös', yani davul çalınma yeriydi Galata Kulesi. Halk bu kös sesini takip ederdi. Günümüzde kullanılan 'kös kös dinlemek' deyimi de buradan geliyor. Galata Kulesi'nde eskiden çalınan çan ise günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

 


Galata Kulesi'nin şekli, yapıldığı zamanlardan günümüze kadar defalarca değişse de, konumu ve hakimiyeti değişmedi. Şehrin silueti olmaya her zaman devam etti. Neticede stratejik önemi olan bir noktaya inşa edilmişti. 9 katlı kulenin hakim olduğu manzara, sadece İstanbul'un değil, dünyanın en güzel manzaralarından birini sunuyor...


Birde bu efsanevi kulenin yüzyıllardır süren masalsı hikayeleri var :) İnanıp inanmamak size kalmış. İlk efsanemiz Romalılar dönemine dayanıyor.  Roma geleneklerine göre birbirini gerçekten seven çiftlerin Galata Kulesi’ne ilk kez birlikte çıktıklarında, onların mutlaka evlenecekleri inanılırmış.

İşte bu dönemde yaşayan birbirine sevdalı iki genç varmış. İkisi de aşklarından yanıp tutuşuyorlar ve gözleri birbirlerinden başkasını görmüyormuş. Ama gençler ailelerini bir türlü ikna edememişler evlenmeye.  Tek çareleri kalmış Galata Kulesi’ne birlikte çıkmak. O zamana kadar kavuşamaz denilen ne aşıkları kavuşturmuş kule, ikna edilemez denilen ne aileler çocuklarının evliliğine razı olmuş. Olsa olsa Galata Kulesi’ne çıkmak bizi kurtarır demişler.

Ama genç adamın içini kemiren ve sevdiğinin bilmediği bir durumu varmış. Delikanlı daha önce bu kuleye çıkmış, hem de başka bir kız ile birlikte. O zamanda delikanlı daha toy, sevmediği bir kızı kandırmak için Galata Kulesi’ne çıkarmış, kandırmışta ama sonra sevdiği ile karşılaşınca diğer kızlara kapatmış yüreğini ama büyük bir vicdan rahatsızlığı da var içinde. Gecelerce düşünmüş ama açamamış içini genç kıza. Sonunda genç kızın ısrarlarına dayanamamış ve bir gece gizlice Galata Kulesine çıkmışlar. Büyülü bir gecede İstanbul’un muazzam manzarası tüm ihtişamıyla önlerine serildiğinde tüm kalbiyle kavuşmayı dileyen genç kız artık umutsuzlukların çözüleceğine inanmış ama genç adamın gözleri hep gölgeli, hüzünlüymüş.

İşte tam o anda gökyüzü delinmiş, karanlık hava şimşeklerle birlikte aydınlanmış, o güne kadar görülmemiş bir yağmur başlamış. Aşıklar şaşırmışlar, ne yapacaklarını bilememişler, koşarak kaçmışlar kuleden. Genç adam gerçekleri kıza anlatmak zorunda hissetmiş ve yolları bir daha birleşmemek üzere ayrılmış. O günden sonra kuleye çıkan aşıklardan biri daha önce Galata Kulesi’ne başkasıyla çıktıysa bu tılsımın bozulacağına inanılmaya başlanmış.


«
Previous
Sonraki Kayıt
»
Next
Önceki Kayıt

Popüler Yayınlar

Follow by Email

Popüler Yayınlar

Follow by Email