HİÇ DENİZİN ORTASINDA YÜRÜDÜNÜZ MÜ ? - Kobaytensar TR

Öne Çıkan Yayın

Atatürk Heykelini Korudular

» » HİÇ DENİZİN ORTASINDA YÜRÜDÜNÜZ MÜ ?


Hiç denizin ortasında yürüdünüz mü?

Tatil için Marmaris’i tercih eden herkesin görmesi gereken yerlerin başında dünyaca ünlü Marmaris Kızkumu Plajı gelmektedir.Bu plaj 4 metre genişliğinde ve 600 metre boyunca denizin üzerinde yürüyebildiğiniz özelliktedir.


Evet böyle bir yer var

Marmaris Kızkumu plajı ve Kızkumu Efsanesi.

Efsaneye göre Bybassos Kralı'nın kızı güzel prenses ile bir balıkçı birbirlerine aşık olurlar. Kız geceleri sahile çıkıp kandille balıkçıya işaret verir ve balıkçı da karşı kıyıdan sandalıyla gelerek buluşurlar.

Kral bunu zaman içerisinde öğrenerek bir gece kızını takip ettirerek balıkçının denizden geldiğini, kızının kumsalda onu beklediğini, beklediği yeri de elindeki bir ışıkla balıkçıya haber verdiğini öğrenir.

Kral askerlerine kızını kumsalda yakalayıp elindeki ışığı alarak balıkçıya işaret vermelerini ve balıkçıyı yakalamalarını emreder.

Denilen yapılır.

Balıkçı karşı kıyıdan ışığı gördüğü anda atlar kayığına, kürek çekmeye başlar. Kız askerlerin elinden kurtulup denizin ortasındaki delikanlıya doğru koşmaya başladığı anda bir mucize gerçekleşir ve kızın her adım attığı deniz anında kumsala dönüşür.

Arkadan koşan askerlerin üzerlerindeki ağırlık onları suya batırdığı anda bir asker ok ve yayına sarılır.

Amacı delikanlıyı vurmaktır ama ok kıza saplanır.

Efsaneye göre de kumların rengi kızın kanıyla kırmızıya dönüşür. Delikanlı okla öldürülen prensesi alıp, kayığıyla ortadan kaybolur ve bir daha ikisini de gören olmaz.«
Previous
Sonraki Kayıt
»
Next
Önceki Kayıt

Popüler Yayınlar

Follow by Email

Popüler Yayınlar

Follow by Email