MARSTA YAŞIYOR OLSAYDIK - Kobaytensar TR

Öne Çıkan Yayın

Atatürk Heykelini Korudular

» » MARSTA YAŞIYOR OLSAYDIK


Herkese Mars sabahından günaydın. Bugün su bulma çalışmalarına devam ediyoruz. Suyumuz çok kısıtlı. Bu gezegende eskiden kocaman okyanuslar varken şimdilerde kırmızı kum tanelerinden başka bir şey görünmüyor.

1 saat sonra

Yaşasın! Tam olarak aradığımız temiz suyu yer altının biraz aşagısında bulduk. Bu suyu kullanarak bir şeyler yetiştirebiliriz belki...

Şimdi tohumları dikmeli ve ağaçları yaşayabilecekleri ortama adapte olma sürecini hızlandırmalıyız. Tüm canlıların en mükemmel özelliği evrim , uyum, sağlıyor olabilmeleri. Nasıl söylenir ? Bir şekilde hayatta kalmak.

1 Gün sonra

Bugün yetişen fideleri Mars'ın yüzeyine dikmeye başladık. Fakat havadaki yoğun nitrojene dayanabileceklerini sanmıyorum. Şimdilik onları fanuslar içinde toprağa dikiyoruz. Yavaş yavaş adapte olup yeşermesini umut ederek.


Fidelerin hepsi yaklaşık olarak 20 dk içinde solmuş ve kurumuş. Havadaki gazlar bu kadar yoğunken bu fidelerin uyum sağlamalarını beklemek bir mucize olurdu. 

Şimdi üsse dönüp sonuçları incelemeliyim. Bir yolu olmalı Mars'ı yeşertmemiz için bir şeyler olmalı. 

Sonuçlara baktığım zaman ilk dikkatimi çeken kabuğu en kalın olan bitkinin en hızlı şekilde kurumuş olmasaydı. Çünkü kalın kabuklu bitkilerin iç dolaşımı hızlı ve üst bölümü çok zayıftır.

Dünyadaki bitki türlerini incelemeye koyuldum. Kutuplarda bile yaşayabilen bir bitki varmıydı ? En dayanaklı bitkiyi bulup denememiz lazımdı. 

Ah! Sonunda buldum. Şimdi bu bebekten 20 tane daha büyütmemiz lazım. Sonuçları merak ediyorum cidden. Bu bitkiler 20 gün içinde büyüyüp gelişebiliyor. Bataklıktaki yoğun gazda hayatta kalabilen sevimli ama zehirli bitkiler.

20 Gün sonra

Devamı bir sonra ki seride. (18.08.2020 'de)

«
Previous
Sonraki Kayıt
»
Next
Önceki Kayıt

Popüler Yayınlar

Follow by Email

Popüler Yayınlar

Follow by Email