Borsa nedir En Kolay Şekilde Borsa ve Borsadan Para Kazanmak - Kobaytensar TR

Öne Çıkan Yayın

Atatürk Heykelini Korudular

» » Borsa nedir En Kolay Şekilde Borsa ve Borsadan Para KazanmakGüncel Borsa, Borsa nasıl oynanır, Borsa Nedir, Borsa Gündem, Bigpara Dünya Borsaları, Mynet Finans, Bloomberg HT
Borsa hisse senedleri , endeksler ve tahvil
gibi materyallerle işlem yapabileceğiniz bir yerdir. 

Borsa hisse senetlerinin alını satıldığı kamusal bir alandır. Öncelikle bunu iyi bir şekilde kavramamız lazım. Borsa'ya başlamak için mantıken ilk önce ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Hisse senedi nedir ?
Şirketler kendi hisselerinin bir bölümünü satışa çıkarırlar. Eğer siz bu hisselerden birini alırsanız o şirketin ortakları arasına girersiniz. Şirket ile sizin aranızdaki bağ ise hisse senedi ile gerçekleşir. Hisse senedini ise Borsa üzerinden alıp satarsınız.

Borsa'da işlem yaparken alıcı ve satıcı birbirinin ismini bilmez, görmez, fiziki bir buluşma yoktur. Arz-Talep vardır. 

Örneğin siz 30 liralık bir hisse almak istediniz. 30 liralık hisse almak istiyorum diye emir verirsiniz ve şirketde 30 liralık hisse satıyorum emri verir ise siz o hisseyi almış olursunuz.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır 
Şöyle düşünün, şimdi siz gittiniz ve pazarda  20 liralık elma aldınız. Sonra bu elmayı 50 liradan yoldan geçen Mehmet Amcaya sattınız. Kârınız 30 Tl. İşte borsadaki mantıkta budur. Tek fark borsada müşteri aramanıza gerek yoktur. Sizin için bunu aracı olan kurumlar yapar.

Borsada Para Neye göre düşer ? Yükselir ?

En başta dediğim Arz-Talep durumuna göre düşer veya yükselir. Arz ne ? Talep ne ? Dediğinizi duyuyorum. Mesela siz petrol borsasına girdiniz. Yani petrol ile ilgili tüm işlemlerin yapıldıği yer. Çıkan petrol çok olunca ne olur ? Arz yüksek olduğu için fiyatlar düşer. Fakat elinde az petrol var diyelim, ne olur ? Petrol kıymete biner ! Alacak insan sayısı artar (Talep) ve fiyatlar yükselir. Genel olarak mantığı budur. 

Size kaba taslak en kolay şekilde anlatmaya çalıştım, umarım Borsa Nedir ? , Borsadan Para Kazanmak ? , Borsa Tahminleri ile ilgili biraz olsa bilgi verebilmişimdir.


«
Previous
Sonraki Kayıt
»
Next
Önceki Kayıt

Popüler Yayınlar

Follow by Email

Popüler Yayınlar

Follow by Email