Günümüzde Süleymancılık Tarikatlar Süleymancı Cemaati Lacivert Takkeliler Yurtlarında kalanlardan ilginç tespitler - Kobaytensar TR

Öne Çıkan Yayın

Atatürk Heykelini Korudular

» » Günümüzde Süleymancılık Tarikatlar Süleymancı Cemaati Lacivert Takkeliler Yurtlarında kalanlardan ilginç tespitler

HAYAL ÜRÜNÜ DEĞİLDİR ! ANLATACAKLARIM BİZZAT TARAFIMCA YAŞANMIŞ OLAYLARDIR. YAKLAŞIK OLARAK 1.5 YIL SÜLEYMANCI YURTLARINDA KALMIŞ BİRİNİN KALEMİNDEN.

Yurda ilk girdiğim zaman özel bir yurt sanıyordum. Evet aslında bayağı da özel bir yurtmuş. Cemaat yurdu olarak kullanılıyormuş. Yurda başladığın ilk hafta sana kimse ses çıkarmıyor, karışmıyor. Sabah akşam ranzada yat istersen, gelip te "Neden yatıyorsun burada ?" Diyen kimse olmuyor. Çünkü seni hazırlıyorlar. Bu yurttan kaçabilirsin ilk hafta valizi toplar kaçarsın yoksa imkansız gibi. Çünkü ailenin gözlerini ilk hafta boyuyorlar ve de senin.

Ardından okuldan geliyorsun akşam 17.00 gibi. Yaklaşık olarak 30 dakika dinleniyorsun ve kuran derslerine başlıyorsun. Öyle ılımlı Kuran dersi değil, bildiğiniz en zor ve en güzel şekilde kuran dersi diye tabir edilen Tecvid ile Kuran okuma. Tecvid kitabı ise eski osmanlıca yazılmış olan küçük kitapçıklar. Bu kitap size Arapça harflerin nasıl çekimlenmesi gerektigini söylüyor. Bu derseleri hergün alıyorsun. Saat 20.00 gibi akşam yemeği ve arkasından İlmihal adı verilen kitabın ezberini yapıyorsun. 

Yatsı namazını cemaatle kılıyorsun. Kafasında lacivert takke olmayanlar birer tokat eşliğinde başlıyor namaza. Lacivert takke Süleymancıları temsil ediyor. Derken, gece oluyor 23.00 gibi yataklara geçiyorsun. Saat 04.30 gibi İlahi yada mehter marşı eşliğinde sabah namazına kalkıyorsun. "Ya ben az daha uyumak istiyorum" dersen, hoca ismini verdikleri kişiler seni ayaklarından tutup aşağıya atıyor. 

Sabah namazını kılıyorsun, sonra tekrar yatağa diyeceğimi sandıysanız malesef ki böyle bir dünya yok. Temizlik zamanı, sabah 6.30 a kadar yurdu parlatıyorsun. Yani yurda 2000-3000 lira para verip ayriyeten yurdu temizliyorsun. 

Sabah ışıklarıyla yemek zamanı. Kahvaltı yapmaya aşağıya iniyorsun. Herkesin kendi bardaği var buradan termoslardan çay doldurup içebiliyorsun. 

Yemekçilik 

Yurtta kalan 4 öğrenci yemekçi oluyor ve bu öğrenciler sabah , akşam olmak üzere iki defa aşçıya yardım ediyor. 

Yemekhane

Kaldığım yurt merkez yurttu. Yani kaldığım şehirdeki tüm Süleymancı yurtları bu yurda bağlıydı. Yemekhanesi binbir çeşit hamamböceğine ev sahipliği yapıyordu. Işıkları açtığın zaman, üst üste konulan porselen tabakların içine varana kadar kaçışıyorlar ve o tabakları masalara koyuyorsun. 

Yemekler

Yemekler pazarlardan, hallerden toplanmış uluk, çürük sebzelerle yapılıyor. Senin yurda girerken ödediğin parayı hoca adı veridikleri kişilerin maaşlarını ödemeye kullanıyorlar. Yemek ihtiyaçlarını ise dükkan dükkan gezerek karşılıyorlar. Hallerde satılmayan çürük sebzelerle vs.

Ortam nasıl ?

Öncelikle iki çeşit öğrenci kalıyor yurtlarda. Birisi okul eğitimi alanlar, ikincisi ise kendi öğrencileri sadece din eğitimi alıp yine kendi yurtlarına hoca olarak gönderilen kişiler. 

Hepsi bir olup oy kullanır ! Siyasi tarafı

Bu tarikat oyları hepsi aynı yere vermesiyle ünlüdür. Ak partiyi sevmezler, çünkü tek gerçek din hizmeti veren tarikat olarak kendileri olduklarını savunurlar. İmam hatiplileri asla aralarına kabul etmezler. Bununla ilgili bir anımı anlatayım;

Ak parti mitinginden sonra, genel başkanı RTE otobüsün üstünde yurdun önünden geçiyordu. Millete bir şeyler atıyordu. Bizim arkadaşa da satranç seti attı. Konvoy uzaklaşınca yurt müdürü çocuğu tokatlayıp elinden aldığı satranç çantasını çöpe atmıştı. 

Eskiden MHP ye oy verirlerdi, şimdiler nereye veriyorlar bilmiyorum ama Ak partiye asla oy atmadıklarından adım gibi eminim. Çünkü egoları yüksek bir tarikat.

Giyinişleri 

Giyiniş bakımından şaşıralacak derecede cool giyinirler. Takım elbise, kundura ve Lacivert Takke asla çıkartmazlar. Kadınlar ise çarşafa ve kafayı saran, başı sıkan türbana  karşıdır. Örtüyü bol bağlarlar kafa ve vücut hatları belirgin olmasın diye.

Atatürk'ü sevmezler, resimleri yurtta asılıdır fakat müfettişler denetime geldiği zaman. Onlar gidince tekrar çıkarılır ve kaldırılır.

Birbirlerine çok bağlıdırlar. Bir Süleymancı iş yapacaksa diğer Süleymancı ile iş yapar. 

Kadınların okutulmasına karşıdırlar.

Kadınların sadece dini eğitim alması gerektiğini savunurlar. İlkokul sonrasında okula göndermezler. Süleymancı yurtlarına hoca olması için gönderilir.

Ne var bu yurtlarda ?

Bol b dayak var. Bilgiyi ya seve seve alacaksın... Oruç tutmadın mı ? Neden tutmuyorsun diye sormazlar. Dayak atarlar, hasta vs farketmez dayağını yersin.

Her gün 15 dakika Rabıta isimli meditasyon yaparlar.

Rabıta'yı herkese vermezler, yani nasıl yapıldığını anlatmazlar. Zamanı geldiğinde sana onu Türkiye sorumlusu tarafından anlatılır. Sende onu yapmak zorunda kalırsın. Rabıtanın ne olduğunu sizlere anlatırsam yine de bu Süleymancılara ayıp olur. O yüzden es geçiyorum. 


Futbol , basketbol , keçi sakalı gibi kavramlardan nefret ederler.

Badem bıyık bırakırlar hafif belirgin şekilde. Futbol oynayanlara ise bu oyunun ilk olarak bir müslümanın kellesiyle oynandığını söylerler.Etiketler ;

Günümüzde Süleymancılar 
Süleymancılar darbe 
Putin ve Süleymancılar 
Süleymancılar evlilik 
Süleymancı bayanların giyimi 
Süleymancılar Son Dakika 
Süleymancı ünlüler 
Süleymancı kadınlar

«
Previous
Sonraki Kayıt
»
Next
Önceki Kayıt

Popüler Yayınlar

Follow by Email

Popüler Yayınlar

Follow by Email