Geleceğimiz Ne Olacak ? Köşe Yazısı - Kobaytensar TR

Öne Çıkan Yayın

Atatürk Heykelini Korudular

» » » Geleceğimiz Ne Olacak ? Köşe Yazısı

 

GELECEĞİMİZ NE OLACAK?
       Birkaç hafta önce geride bıraktığımız ve ne anmak nede hatırlamak istediğimiz 2020 yılından kötü miraslarla hayatımıza devam ederken kendi kendimize “Biz nereye gidiyoruz?” diye soruyoruz. Cevabı ülkemiz ve dünya açısından belli olmayan bu soruya öncelikle ülkemiz açısından baktığımızda Covid-19 aşısının 13 Ocak’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yapılmasıyla normalleşmenin ilk adımı atılmış oldu. Öncelikle 1,5 milyon insana yapılacak olan aşının toplumsal, sağlık, ekonomik ve özellikle eğitim açısından sonuçlarına bakacak olduğumuzda, MEB’in kullandığı EBA (Eğitim Bilişim Ağı), üniversitelerin kendi oluşturdukları uzaktan eğitim sistemleri ve Zoom gibi uygulamalardan yaptıkları dersler ile eğitim sağlıklı devam etmemektedir.

       Aylardır uzaktan eğitim ile derslerin EBA’ dan işlenmesi ve 3 milyona yakın öğrencinin EBA’ ya girememesi (15 milyon 189 bin 878 öğrenciden, Millî Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasına göre 2 milyon 834 bin 632'si EBA TV'ye hiç erişemedi) ile başlayan sorunumuz “Nitelikli bir eğitim ile nasıl devam edeceğiz?” sorusunun cevabını alamıyoruz. Peki bu derslere giremeyen öğrencilerin karne notlarını ne belirleyecek ya da bu çocuklar bir üst sınıfa geçtiklerinde geçen yılın derslerini mi yoksa dönem derslerini mi işleyecek? Diyelim ki buna cevabımız ikincisi olan kendi döneminin dersleri dedik. Peki bu çocuk temel bilgisi olmadan nasıl devam edecek okula?

       Yakınımızdaki herhangi bir çocuğa “Derslere düzenli girebiliyor musun veya dersleri takip edebiliyor musun?” gibi basit sorular soruyoruz ve çoğunlukla “Hayır” cevabını alıyoruz. Eğer ki yarının gençleri, bizim geleceğimiz olan çocuklarımız düzenli bir eğitim alamazlar ise nitelikli bir nüfus kaybı yaşamış olacağız ve geleceğimiz olan bu çocuklara ne olacak?

       Aklımızda bu çılgın sorular dönmeye devam ederken Milli Eğitime verilen bütçe bu dönem de arttı mı diye sorduğumuzda ise bunun cevabı net olarak “Hayır” oluyor.

       Ülke olarak Covid-19 gibi beklenmedik salgın hastalıklar veya doğal afetler karşısında kendimizi yani çocuklarımızı yetiştirmez isek neler olacağını kısaca Albert Einstein’ın “Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.” sözü özetliyor.

 

Nuriye KÖYLÜ

«
Previous
This is the most recent post.
»
Next
Önceki Kayıt

Popüler Yayınlar

Follow by Email

Popüler Yayınlar

Follow by Email